Choď na obsah Choď na menu
 


Čivava je vzhľadom na svoj malý vzrast bezproblémovým spoločníkom, ktorý sa dá chovať takmer v každom byte. Okrem radosti, ktorú poskytuje, vyžaduje si od svojho majiteľa aj istú mieru zodpovednosti. Čivavy majú okúzľujúcu povahu a patria k najoddanejším psím plemenám.

 

Príchod šteniatka domov

Prvé dni, ktoré strávite spolu so šteniatkom v ňom zanechajú trvalý dojem. Venujte mu preto veľa lásky a pozornosti. Predstavte mu nový domov vtedy, keď nie je okolo mnoho ľudí a dovoľte mu, aby sám objavoval svoje nové okolie. Na začiatku asi bude trpieť odlúčením od matky a súrodencov, takže sa postarajte o jeho pohodu a nenechávajte ho osamote na dlhý čas. Psík potrebuje pelech na teplom a pokojnom mieste bez prievanu vystlatý dekou alebo uterákom. Tým mu zabezpečíte útulné miesto, kde sa bude cítiť bezpečne.

Nespravte chybu a nehrajte sa so spíkom bez prestania. Šteniatka potrebujú veľa spánku. V noci je najlepšie nechať psíka v ležadle pri vašej posteli.

 

Výbava pre šteniatko

Ø       ležadlo (najlepšie plastové)

Ø       misky na vodu a granule (keramické alebo kovové)

Ø       kvalitné a bezpečné hračky uľahčujúce prerezávanie zubov

Ø       obojok a vodítko (alebo postroj)

Ø       hrebeň

Ø       šampón pre šteniatka

 

Obrázok

 

Kŕmenie

Najvhodnejšie je kŕmiť psíka kvalitnými kompletnými granulami určenými pre malé plemená psov. Takéto granule obsahujú všetky dôležité látky potrebné pre zdravý vývoj každého psa. Pri kŕmení granulami musí mať psík vždy k dispozícií dostatok vody.

Šteniatku je vhodné granule zaliať horúcou vodou, nechať rozmočiť spolu s ovsenými vločkami a podávať vlažné. Do rozmočených granúl môžete občas pridať surový vaječný žĺtok alebo kúsok tvarohu.

             Jedálniček môžete spestriť občasným pridávaním:

Ø       varenej hydiny, varenej ryby zbavenej kostí

Ø       vareného hovädzieho mäsa

Ø       varenej ryže, ovsených vločiek, cestovín

Ø       ovocia (banány, jahody, jablká)

Ø       zeleniny (strúhaná karotka)

Ø       syru alebo tvarohu

Ø       namiesto sladkostí zvoľte radšej detské piškóty alebo med

             Svojho psíka nekŕmte:

Ø       bravčovinou

Ø       kosťami z hydiny, pretože sa ľahko štiepia a mohli by mu spôsobiť vnútorné zranenia

Ø       vaječným bielkom

Ø       čokoládou

        Frekvencia kŕmenia:     

      do 12 týždňov    4 – 5 x

      3 až 6 mesiacov 3 – 4 x

      od 6 mesiacov         2 x

 

Čistotnosť

Na čistotnosť musíte šteniatko privykať hneď od prvého dňa. Keď začne špiniť na vašom koberci alebo inom nevhodnom mieste, nerozčuľujte sa, ani nestrkajte psí ňufák do kalužky. Ak na šteňa začnete kričať, vytvárate základ ďalších problémov. Vyneste psíka na miesto, kde sa môže vyprázdniť hneď po každom jedle, zdriemnutí či šantení. Dajte mu maškrtu, trpezlivo čakajte, kým si uľaví, pochváľte ho a opäť ho odmeňte. Sučky si spravidla osvojujú čistotnosť oveľa skôr než psi. Preto ich vyveďte von po každom kŕmení, spaní a hre a prípadné nehody prehliadnite ako nedopatrenie. Psíkov je vhodné venčiť v kratších intervaloch, pretože značkujú svoje teritórium. Už malé šteniatka sa za tým účelom vracajú na rovnaké miesto. Ak sa vyšpinia na koberci, miesto dobre vydrhnite a postriekajte odstraňovačom zápachov, aby pre šteňa nebolo príťažlivé.

Spočiatku malé šteniatko celú noc nevydrží. Vyberte starý uterák, otrite ním miesto v záhrade, kde šteňa močilo, aby látka nasiakla pachom. Potom ho položte na miesto v dome, ktoré psíkovi vyberiete na nočnú toaletu. Čivava patrí k plemenám, ktoré sa stávajú čistotnými pomerne neskoro. Majte preto trpezlivosť. Každá čivava nie je rovnaká. Jedna sa naučí skôr, iná neskôr.

 

Starostlivosť o srsť

Čivavu (či už dlhosrstú alebo krátkosrstú) treba česať 2 – 3 x týždenne. Problémy s pĺznutím sa za normálnych okolností vyskytnú iba dvakrát ročne.

 

Kúpanie

Šteňa kúpte len ak je to potrebné. Príliš časté kúpanie nie je vhodné. Pred kúpaním psíka vyčešte, čím odstránite odumretú srsť. Zabezpečte, aby sa psíkovi vo vani nešmýkalo. Potom srsť poriadne namočte. Voda pri sprchovaní nesmie byť príliš horúca. Nakoniec naneste šampón, jemne napeňte a vmasírujte do srsti. Po chvíli šampón dôkladne spláchnite. Dbajte na to, aby sa voda alebo dokonca šampón nedostali psovi do uší, nosa alebo očí. Po kúpeli psíka vysušte uterákom. Vykúpaného a vysušeného ho uložte na teplé miesto. Používajte vždy psí šampón. 

 

Čivava a deti

Deťom musíte vysvetliť, že pes nie je hračka. V žiadnom prípade nesmie dieťa čivavu stále nosiť v náručí. Rovnako ju nesmie ani vyrušovať, keď spí. Neklaďte šteniatko vyššie, než dokáže samo vyskočiť a aj zoskočiť! Napríklad na stôl, lavicu a pod. Kto  sa chce hrať s malým psíkom, nech sa k nemu zohne, alebo si sadne na zem. To je najbezpečnejšie.

 

S čivavou na cestách

Ak sa to dá nejako zariadiť, zoberte svoju čivavu na dovolenku, pretože takmer nikdy nespôsobí žiadne problémy. Ak nemôžete svoju čivavu zobrať na spoločnú dovolenku, pokúste sa ju umiestniť u priateľov alebo príbuzných.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

mkubttpojmch

(ihosoy, 8. 5. 2022 14:25)

hydroxyquine drug https://keys-chloroquinehydro.com/

civavka

(janko, 17. 2. 2016 22:07)

Pomozete mi prehovoryt otca ked si zelam bielu civavku no on ma na to taky nazor ze on nestrpy psa v dome! Ked ja mam uz 2 andulky. Ked som chory tak sa nudim ked nemam surodenca zelam si bielu civavku. A je to narocny psik ?Ako mam prehovoryt otca?Za odpovede dakujem.

Re: civavka

(Civava Beny, 24. 8. 2016 9:10)

V dome je psovy najlepsie :) a nieje to narocny pes..je tak maly ze ho staci pustit na zahradu.Prve 3 dni sa zoznami z domom a postupne s vami.:)

Re: Re: civavka

(Robert, 9. 10. 2021 22:22)

Ziadnemu psikovy nie je doma najlepsie. Kazdy pes aj civava potrebuje chodit niekolko krat denne von a aj na prechadzku.

Re: civavka

(Robert, 9. 10. 2021 22:27)

Ja mam dvoch cicavakov. Podnikam a tak su cely den pri mne a manzelke. Man aj bieleho civavaka dlhosrsteho. Civava je nenarocna na priestor ale budes musiet s nim chodievat von. Psik potrebuje dlhsie vychadzky ako fenka. Cvicit ho musis zacat ked k tebe pride. Nech ti otec kupy len s pp, aby bol zdravy a nemal poruchy.

erectile tools

(hydroxicloriquine, 24. 7. 2021 17:18)

hydroxychloroquine classification https://plaquenilx.com/# hcq malaria

knisuamustisa umioe

(pharmaceptica, 28. 6. 2021 9:28)

hydroxychloroquine 200 mg tablets https://pharmaceptica.com/

hi ze ix

(cialis 20 mg, 24. 2. 2021 12:02)

buy generic cialis online

gtchvbv

(civava, 12. 5. 2015 20:58)

Poradte mi ako sa mam o male steniatko starat ked som v skole a mama je vtedy v robote. Rano ho nakrmim a idem do skoly. Ked pridem domov tak je vsetko od neho spinave. Poradte mi

Re: gtchvbv

(Civava Beny, 24. 8. 2016 9:12)

Naucte ho chodit na papiere,plienku :)

Re: gtchvbv

(Katka, 3. 1. 2017 16:27)

Re: gtchvbv

(Katka, 3. 1. 2017 16:28)

Re: gtchvbv

(steve, 11. 2. 2020 22:03)

Kúpte si skladaciu ohrádku pre malých psíkov, dajte jej tam pelech + deku a nejaké hračky. Samozrejme misku s vodou ktorú neprekotí a misku s granulkami. Plienka na potrebu musí byť. Tam bude vždy, ked bude sama. Po návrate domácich vypustiť. Funguje to bez problémov. Pes nesmie vedieť, že ho tam zatvárate za treest!

Ellgody

(Elllearve, 5. 11. 2019 0:04)

Measuring Blood Stress

(AgepCigneeales, 7. 10. 2018 22:56)

Compression est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque culture votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang par vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-cout/

Krátko sestra civavka

(Blanka, 15. 9. 2017 15:39)

Prosím vás chcela by som vedieť či civavka môže jesť čisto vo vode kuracie meso pretože nechce vôbec hranolky

Re: Krátko sestra civavka

(Blanka, 8. 2. 2018 22:42)

Prosim vas porte mi prosim vas co mam.robit aby moja civavka papala aj granulky pretoze vobec nechce nic papat ani syrokremik nic len fajnotku jej musim struhat do granul a uz ani to velmi necce ziadne konzervi pre psikou som zufala lebo setko si vybera civavka.......dakujem

Re: Re: Krátko sestra civavka

(Majka, 17. 2. 2018 17:55)

My máme doma presne ten istý problém!!!

Re: Re: Krátko sestra civavka

(Majka, 17. 2. 2018 17:59)

Prosím,, poraďte,,,naša úžasná ciwawka má 1 rôčik,,no okrem vareného kuracieho mäska,,nichce nič iné,,,,,už ma to nezaujíma stále je to chystať,, niekto vsypeme granulky,,a je to.Aj mám ten dojem, teda isto jej chýbajú vitamíny z granúl.. Poraďte,, prosím!!!!

Re: Re: Re: Krátko sestra civavka

(Maja, 30. 3. 2018 23:05)

Mám 2 ročnú civavu , tiež nechcel nič okrem kuracieho masa . Postupne som mu medzi mäso primiesavala /nie vždy ich zjedol/ granule a pokropila som ich vývarom z masa aby nebolo suché . Stále nezje čisté granule ale papa ich čo raz viac a bez problémov pri čom maso uberam.


1 | 2 | 3 | 4 | 5

následující »